Pierwszy raz na nartach skiturowych
Narty znane są ludzkości już od ponad 5000 lat. Nasi przodkowie dzięki nartom mogli swobodnie pokonywać duże odległości przy większej pokrywie śnieżnej. Wówczas, aby narta nie ześlizgiwała się podczas podejścia, zakładano pasy z futra foki. Dzięki temu poruszanie się w górskim terenie nie stanowiło większych problemów. Z biegiem lat narty ewoluowały, a budowa infrastruktury narciarskiej jak kolejki, czy wyciągi na stokach spowodowała, że na lata zapomniano o pierwotnym zastosowaniu dwóch desek. Narty skiturowe w dobie narciarskiego renesansu były mało popularne, ale miały swoich zwolenników. Obecnie stara tradycja poruszaniu się zimą po górach jest coraz bardziej popularna, a zdobywanie górskich szczytów, by następnie zjechać po nieprzygotowanym stoku, jest doskonale spędzonym czasem w pięknych okolicznościach przyrody.
Od czego zacząć…
Przed sezonem zimowym, skiturowym, warto zainwestować czas na poprawę swojej kondycji. Wzmocnienie mięśni nóg, brzucha, pleców, a także obręczy barkowej jest kluczowe, gdyż głównie te partie mięśniowe będą mocno zaangażowane podczas podchodzenia, ale przede wszystkim podczas zjazdu. Braki kondycyjne podczas skitury bardzo szybko dadzą się nam we znaki. Drugą bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przeszkolenie z turystyki zimowej. Jest wiele organizowanych kursów jak bezpiecznie poruszać się w górach, a także obsługiwać sprzęt z lawinowego ABC. Nie wystarczy mieć sprzęt, należy również wiedzieć, jak się go używa nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie.
Jak się ubrać…
Odpowiednio dobrane ubranie podczas skitury jest bardzo ważnym aspektem, aby wycieczkę zaliczyć do udanych. Bardzo często zdarza się, że mniej doświadczeni narciarze ubierają się na skiturę tak jak do klasycznej jazdy na nartach, czyli za ciepło. To błąd!!! Zasada ubioru na cebulkę doskonale sprawdza się podczas tego typu aktywności. Podczas podejścia, już po pokonaniu pierwszych 100 m przewyższenia bardzo często należy zdjąć większość warstw ubioru, aby się nie przegrzać. W plecaku zawsze powinna znaleźć się kurtka membranowa, która doskonale chroni przed wiatrem i opadem śniegu, a także docieplenie w postaci kurtki lub puchowego swetra. Nie zapomnijmy również o dwóch, trzech parach rękawiczek – cienkie podczas podchodzenia, cieplejsze do zjazdu i bardzo ciepłe do ogrzania rąk podczas dłuższego postoju.
Dobór sprzętu.
Kask, gogle, okulary przeciwsłoneczne, kijki skiturowe, a także latarka czołówka to taki niezbędnik w czasie naszej skiturowej wycieczki. Dla bardziej zaawansowanych, którzy wybierają się w wyższe partie gór np. Tatry, należy doposażyć się w czekan oraz lawinowe ABC, czyli sondę, detektor i łopatę lawinową. Uzupełnieniem tego zestawu może być plecak lawinowy, który posiada ogromne, pompowane poduszki powietrzne, które podczas zejścia lawiny należy aktywować.
Dla początkujących skiturowców najlepszą opcją jest możliwość wypożyczenia kompletnego sprzętu skiturowego – buty, narty, foki, kijki i kask. Specjaliści doskonale dobiorą sprzęt do możliwości i umiejętności narciarskich, a także do aktualnie panujących warunków na stoku. Taka opcja umożliwia nam zapoznanie się ze sprzętem bez konieczności jego kupowania, zwłaszcza kiedy nie mamy jeszcze swoich preferencji do geometrii narty czy rodzaju wiązania.
Pierwsza skitura.
Kiedy będziemy przygotowani kondycyjnie, skompletujemy odpowiednie ubranie oraz sprzęt, a także przejdziemy krótki instruktaż, naszym pierwszym wyborem na skiturową wycieczkę powinna być góra nieopodal wyciągu. W popularnych kurortach są przygotowane trasy z możliwością podchodzenia na nartach. Ważne jest, aby stosować się do zasad savoir-vivre na stoku: podchodzimy bokiem nartostrady, środkiem nie wypada, a w bardziej stromych miejscach robimy ładne zakosy.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie inaczej jest ze skituringiem. Kto raz spróbował, chce wracać na narty, rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia. Uciekać z zatłoczonych stoków i szukać swojego miejsca, ciszy i przestrzeni, aby w pełni docenić sport, jakim jest skituring.
Tomek z Tuttu Katowice