Po całym dniu aktywności w leśnych ostępach miło jest zjeść coś ciepłego. Dobrze by było, gdyby posiłek spożywany z dala od domu był zarówno sycący, jak i pożywny, a jego przygotowanie nie wiązało się z koniecznością ciągnięcia ze sobą przyczepy z kuchnią polową. „Leśna Kuchnia” jest jednym z nieodzownych elementów szeroko pojętego bushcraftu, równie istotnym co budowa schronienia czy umiejętność rozpalania ogniska.
Jeżeli na samą myśl o pójściu do lasu ogarnia was euforia, to z pewnością chcielibyście, aby ten stan trwał jak najdłużej. A gdyby tak można było zostać na łonie przyrody nie jeden dzień a kilka? Nic prostszego – pakujcie plecaki i ruszajmy w drogę!
Decydując się na nocleg w lesie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które oprócz świetnej zabawy zagwarantują nam także komfortowy wypoczynek oraz bezpieczeństwo.
W lesie, podobnie jak w życiu, dobrze jest wiedzieć, gdzie się jest i dokąd się zmierza. Taka wiedza zapewnia nam nie tylko bezpieczeństwo podczas naszej leśnej aktywności, ale także pozwala na dokładniejszą eksplorację obszarów, po których się poruszamy. Dzięki trafnej ocenie terenu jesteśmy w stanie lepiej planować drogę, reagować na zmieniające się warunki, a także odnaleźć ciekawe miejsca, szczególnie takie umiejscowione poza głównymi szlakami.
Czy może być coś przyjemniejszego niż kubek aromatycznej, świeżo parzonej kawy w miłych okolicznościach przyrody? Dla niektórych jest on jedynie przyjemnym urozmaiceniem podczas leśnej aktywności, dla innych celem samym w sobie. Kawa wypita w terenie oraz sam proces związany z jej przygotowywaniem jest przede wszystkim znakomitym sposobem na relaks. Pozwala na oderwanie się myślami od codziennego zgiełku i jest zwyczajnie bardzo dobrym pretekstem, żeby wybrać się do lasu.
Zatem do dzieła. Co będzie nam potrzebne, aby przyrządzić aromatyczny napar w terenie? Możliwości jest wiele, a każda z nich ma swoje zalety. Postaramy się Wam przybliżyć kilka, naszym zdaniem, najciekawszych sposobów. Jeżeli do tej pory raczyliście się jedynie kilkugodzinną kawą rozpuszczalną noszona w termosie, to rezultaty mogą być zaskakujące.
Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na łonie przyrody ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, istnieją badania, które pokazują, że ruch na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą ma znaczący wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego, a naturalne otoczenie wykazuje terapeutyczne właściwości, łagodzi stres i stany depresyjne, gdyż przyczynia się do wydzielania endorfin i serotoniny – hormonów niezwykle ważnych dla naszego samopoczucia. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak spakować plecak i ruszyć do lasu.
Zanim jednak wyruszymy w drogę powinniśmy poświęcić kilka chwil na rozważne przygotowanie do takiej wycieczki nawet jeśli miała by trwać tylko kilka godzin.