Poradnik - jak czyścić śpiwór
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić na biwaku po wyjęciu śpiwora z worka jest strzepnięcie go kilka razy. Pozwoli to dostarczyć do jego wnętrza powietrze. Lepiej wyjąć go wcześniej, a nie tuż przed snem. Dzięki temu warstwa izolacyjna rozpręży się i zapewni lepszą termikę - nieco więcej niezbędnego ciepła.
Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie pakowanie i przechowywanie śpiwora. Przed spakowaniem dobrze nieco go przewietrzyć, wysuszyć (szczególnie po ciepłej nocy). Śpiwór pakujemy uciskając delikatnie do środka kolejne partie materiału (nie zwijamy ładnie). Zapobiega to rutynowemu składaniu w stałych miejscach, które może niekorzystnie wpływać na wypełnienie. Lepiej spakować go trochę luźniej, wtedy dobrze wypełni wolne przestrzenie w plecaku czy sakwie rowerowej.
Worek kompresyjny powinien być stosowany tylko w podróży. Jeśli chcesz przedłużyć żywot Twojego śpiworka przy zachowaniu odpowiedniej sprężystości i termiki, nie zapominaj o rozkładaniu go po każdej podróży. Na dłuższe leżakowanie w szafie zapewnij śpiworowi więcej luzu. Możesz umieścić go w siatkowym przewiewnym worku, materiałowej torbie lub zostawić na płasko w schowku na pościel kanapy.
Przed praniem
Nieprawdą jest, że śpiworów nie można prać. Można prać, czasem można się ograniczyć do prania ręcznego, dlatego najpierw koniecznie przeczytaj etykietę dołączoną do śpiwora. Znajdziesz na niej zalecenia producenta takie jak temperatura, sposób prania, informacja o środkach piorących, czasem wręcz gotową instrukcję, co zrobić krok po kroku.
Tutaj znajdziesz znaczenie poszczególnych piktogramów.
Pamiętaj, że każde pranie osłabia nieco właściwości cieplne Twojego śpiwora. Przemyśl sprawę i podejmij decyzję czy to już ten moment. Przesadzanie w żadną stronę nie działa na jego korzyść. Drobne plamy na powierzchni usuniesz gąbeczką, tak aby za bardzo nie zmoczyć wypełnienia lub stosując specjalny środek w sprayu do usuwania miejscowych zabrudzeń np. Granger’s Gear Cleaner. Przed praniem zasuń zamek i zapnij rzepy śpiwora.
Syntetyczne
Śpiwory należy prać ręcznie lub w pralce o odpowiedniej wielkości bębna. Polecane są pralki o ładowności ok. 7 kg, dla uproszczenia: o głębokości zewnętrznej obudowy pralki większej niż 40 cm. W mniejszych pralkach woda może nie dotrzeć do niektórych miejsc. Śpiwór syntetyczny nie zmniejszy objętości po namoczeniu.
Warto wybrać właściwy środek piorący, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie proszku przeznaczonego do prania dziecięcych ubranek lub specjalnego środka piorącego (np. Grangers Performance Wash). Tu znaczenie będzie miał nie tylko wybrany detergent, ale również jego ilość. Przy proszku to ok. 1/3 standardowej ilości.
Istotne jest również ustawienie odpowiedniego programu, delikatnego z temperaturą prania max. 30°C. Włącz dodatkowe płukanie (jeśli Twoja pralka ma taką opcję), które usunie z włókien śpiwora nadmiar środka piorącego. Nie czyścić chemicznie!
Tylko niektóre z syntetycznych śpiworów można suszyć w suszarce bębnowej (zwróć uwagę na oznaczenia na metce). Ważne: wykręcanie śpiwora nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej położyć go na grubszej warstwie ręczników, tak by przejęły wodę ze śpiwora, a następnie go rozwiesić. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozłożyć go w poziomie na suszarce w cieniu i pozwolić by wiatr w połączeniu ze świeżym powietrzem zrobiły swoje. Uważaj na promienie słoneczne, szczególnie przy syntetycznych śpiworach. Nikt nie lubi za długo wygrzewać się na słońcu.
Puchowe
Jeśli ktoś, kiedyś powiedział ci, że puchu nijak nie da się wyprać, był w błędzie. Śpiworom puchowym pralka nie straszna, o ile ich właściciele znają się na rzeczy. Jak to zrobić? Przed praniem namocz śpiwór w wodzie oraz „wypompuj” z niego całe powietrze. Czasem program prania może okazać się za krótki by odpowiednio nasączyć śpiwór wodą, dlatego lepiej zrobić to przed całą procedurą.
Stosuj się do instrukcji zawartych na metkach. Zamieszczone przez producenta piktogramy są tam nie bez przyczyny. Wybierz delikatny program, z maksymalną temperaturą 30°C (chyba, że metka podpowiada co innego). Warto włączyć dodatkowe płukanie.
Aby jak najdłużej cieszyć się swoim śpiworkiem używaj środków dedykowanych praniu puchu np. Grangers Down Wash. Po wyciągnięciu śpiwora z pralki widok jest niezbyt dobry. Oto trzymasz w rękach worek, który nie dość, że nie jest puchaty to jeszcze we wnętrzu ma posklejany w wielkie grudy puch. Pierwsza myśl - chyba coś poszło nie tak. Spokojnie, tak to może wyglądać. Nasze babki i prababki od wieków stosowały puch w pierzynach i poduszkach. Prały, suszyły bez żadnych urządzeń i wszystko było ok. Rozłóż śpiwór na grubszym ręczniku (np. plażowym) jeśli jeszcze jest wilgotny. Po ocieknięciu warto przenieść go na suszarkę w ciepłe i przewiewne miejsce, unikając mocnego nasłonecznienia. Ważne, żeby rozłożyć go w poziomie, a nie rozwiesić jak inne pranie.
Legenda głosi, aby do prania dodać kilka piłeczek tenisowych, aby rozbijały puch podczas prania. Z informacji, które udało nam się uzyskać od producentów śpiworów puchowych wynika, że taki zabieg podczas prania nie odnosi większego skutku, natomiast w zależności od śpiwora może być skuteczny podczas suszenia w suszarce bębnowej. Tutaj ponownie odsyłamy do metki - sprawdź na metce, czy śpiwór można suszyć w automacie. Zwykle przy śpiworach puchowych jest to możliwe.
Co jakiś czas (co kilka godzin) przewracaj śpiwór na drugą stronę i roztrzepuj delikatnie puch. Nie rozdzielaj grudek na siłę, aby nie uszkodzić puchu. Suszenie puchowego śpiwora wymaga czasu i cierpliwości. Gdy uznasz, że śpiwór wysechł roztrzep delikatnie puch, tak by wypełnił całą komorę równomiernie.