W wyprawach do lasu, czy w góry oczywiście chcemy jak najmocniej doświadczyć obcowania z otaczającym nas środowiskiem, jednak na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do zupełnie innych warunków. Wystawianie nas na nadmierną ekspozycję natury, nie tylko jest w stanie zaburzyć komfort naszego samopoczucia, ale również może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. W tym artykule zastanowimy się, jakie są pozytywne i negatywne cechy nocowania pod namiotem oraz jakie są inne alternatywy.
W lesie, podobnie jak w życiu, dobrze jest wiedzieć, gdzie się jest i dokąd się zmierza. Taka wiedza zapewnia nam nie tylko bezpieczeństwo podczas naszej leśnej aktywności, ale także pozwala na dokładniejszą eksplorację obszarów, po których się poruszamy. Dzięki trafnej ocenie terenu jesteśmy w stanie lepiej planować drogę, reagować na zmieniające się warunki, a także odnaleźć ciekawe miejsca, szczególnie takie umiejscowione poza głównymi szlakami.
Kupując buty biegowe, nieważne czy te pierwsze, czy może już kolejne, zawsze stajemy przed dylematem, jaki model i rozmiar będzie dla nas najlepszy. Idealnie byłoby najpierw sprawdzić je w terenie. Dajemy Wam taką możliwość. Weźcie udział w akcji Testy butów Altra i przetestujcie topowe modele butów biegowych.
Firma Ocun wzywa swoich klientów do wycofania lonż CAPTUR do Via Ferrat. Wezwanie dotyczy modelu oznaczonego numerem partii: 04395
Tym razem wybraliśmy się do Pizy we Włoszech na 3 dni. Jest to wystarczający ilość czasu, aby poznać historię danego miasta, posmakować lokalnej kuchni czy zwiedzić ciekawsze miejsca. Kiedy wybieramy się na taką wycieczkę w okresie letnim, nie ma potrzeby wykupywania dodatkowego bagażu. Spokojnie zmieścimy się do “małego podręcznego bagażu”. Warto zaopatrzyć się w plecak, który będzie miał możliwość kompresji na czas lotu.
Wybór plecaka w góry nie jest łatwą decyzją. Mnogość różnych rozwiązań na pewno nie pomaga w wyborze. Spróbuję Ci pomóc podjąć decyzję, który plecak będzie dla Ciebie najlepszy. Na początku musisz się zastanowić nad pojemnością. Wyjazd na weekend wymaga od nas zabrania kilku rzeczy, które będą różne w zależności od pory roku i od rodzaju noclegu, jaki wybierzesz. Polecam wybór plecaka w przedziale 20-45 litrów. Wszystko zależy od tego, ile chcesz zabrać. Jeśli planujesz wycieczki kilkudniowe z namiotem albo w zimę - wybierz plecak z górnej granicy litrażu. Jeśli lubisz chodzić na “lekko”, śpisz w schroniskach i wykupujesz pościel, dobrym wyborem będzie mniejszy plecak.
Czy może być coś przyjemniejszego niż kubek aromatycznej, świeżo parzonej kawy w miłych okolicznościach przyrody? Dla niektórych jest on jedynie przyjemnym urozmaiceniem podczas leśnej aktywności, dla innych celem samym w sobie. Kawa wypita w terenie oraz sam proces związany z jej przygotowywaniem jest przede wszystkim znakomitym sposobem na relaks. Pozwala na oderwanie się myślami od codziennego zgiełku i jest zwyczajnie bardzo dobrym pretekstem, żeby wybrać się do lasu.
Zatem do dzieła. Co będzie nam potrzebne, aby przyrządzić aromatyczny napar w terenie? Możliwości jest wiele, a każda z nich ma swoje zalety. Postaramy się Wam przybliżyć kilka, naszym zdaniem, najciekawszych sposobów. Jeżeli do tej pory raczyliście się jedynie kilkugodzinną kawą rozpuszczalną noszona w termosie, to rezultaty mogą być zaskakujące.
Zdecydowanie, czuć już wiosnę w powietrzu! Dla jednych to czas powrotu na górskie szlaki po zimowej przerwie, inni po prostu odchudzają swój ekwipunek. Mniej warstw ubrań, lżejszy śpiwór… ale to nie wszystko. Coraz częściej na górskich szlakach możemy spotkać turystów, którzy w ciepłej części roku zupełnie rezygnują z wysokich butów trekkingowych – zamiast tego chętnie sięgają po buty podejściowe. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej tej obszernej i różnorodnej kategorii obuwia turystycznego.
Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na łonie przyrody ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, istnieją badania, które pokazują, że ruch na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą ma znaczący wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego, a naturalne otoczenie wykazuje terapeutyczne właściwości, łagodzi stres i stany depresyjne, gdyż przyczynia się do wydzielania endorfin i serotoniny – hormonów niezwykle ważnych dla naszego samopoczucia. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak spakować plecak i ruszyć do lasu.
Zanim jednak wyruszymy w drogę powinniśmy poświęcić kilka chwil na rozważne przygotowanie do takiej wycieczki nawet jeśli miała by trwać tylko kilka godzin.
Ferie spędzone z rodziną w górach, to czas pełen przygód i niezapomnianych chwil. Od pewnego czasu, aby dzieci mogły w ferie pobawić się w śniegu, polepić bałwana, wykopać jamę śnieżną, pojeździć na nartach czy sankach, należy udać się w góry. Nas swoją panoramą i niewymagającym podejściem zachęciło Schronisko PTTK pod Rysianką (1254 m n.p.m.)